Grand Tournoi 2015 @Lamotte-Beuvron (Open Elite, Open 1, Open 2, Open 3)

Published on: May 25, 2015

Filled Under: NEWS, Tournaments

Views: 2704

Tags: , , , , , , ,

The 2015 Polo Grande Tournoi took place from May 23rd to 25th on the beautiful Lamotte-Beuvron Federal Equestrian Park fields. Every year, more than 2000 players and their horses are present for various equestrian disciplines as Polo, show jumping, Pony Games, dressage… this highlight event in the horse world allows people of all ages and levels to compete in the sport they like.

The Grand Tournoi including the categories Poussins, Benjamins, Minimes and Cadets welcomed motivated and determined teams (some with Spirit of Colours) with horses in top form!

Grand Tournoi 2015 @Lamotte-Beuvron

Flickr Album Gallery Powered By: WP Frank

RANK

OPEN ELITE
1- Chatenay 1
2- Reden Elite
3- Les Black Devils d’Eole

OPEN 1
1- Apremont 1
2- Chatenay 2
3- Les Matsudas d’Eole

OPEN 2
1- Ecole de Polo de Courances
2- Les Hawks d’Eole
3- Molières Technicite 1

OPEN 3
1- Chatenay 3
2- Chaville 3
3- Les Amazones d’Eole

TEAMS

OPEN ELITE

LES MOL CHAV APRE

– Tristan Boubet
– Hugo Planche
– Augustin Paris

LES BLACK DEVILS D’EOLE

– Theophile Charmont
– Alexandre Cornut Chauvinc
– Luane Peillon

REDEN ELITE

– Mélanie Pëtersen
– Tom Voisard
– Marceau Guegaden
– Thomas Rolland

CHATENAY 1

– Thomas Dumenil
– Etienne Zante
– Gregory Goivier

OPEN 1

CHATENAY 2

– Margaux Havel
– Romain Hartier
– Thierry Laurent

MOTUS TEAM

– Fabien D HUIT
– Raphaelle Lapotre
– Christophe Thiebaux

GIF 1

– Sabine Atieh
– Thomas Hernandez
– Mayeul Nicoles

LES VICROCAS D’EOLE

– Victoria Dorgnon Lambert
– Camille Cornut Chauvinc
– Nicolas Smets

LES MATSUDAS D’EOLE

– François Huet
– Nicolas Condmine
– David Oconte

GIF 3

– Philippe Lagubeau
– Mathieu Cappe
– Martine Bonnard

GRAOUGNOU 1 ADEMA

– Christophe Giroud
– Camille Dupui
– Simon Nicolas

Chaville 1

– Damien Boubet
– Yanis Kateb
– Thomas Bergonzi

APREMONT 1

– Lucas Ploix
– Jules Mobian
– Jean Bastien Andrew

JONQUIERES 1

– Franck Fabre
– Noé Goudian
– Raphaël Arnaud

LES SQUALES D’EOLE

– Renaud Boyer
– Emmanuelle Juge
– Eric Mollard

OPEN 2

REDEN OPEN

– Anne Marie Lebis
– Gabriel Lebis
– Louison Guegaden

LES KIWINNERS

– Julie Charre
– Pauline Michel
– Stephanie German

MOLIERES TECHNICITE 1

– Océane Barthe
– Manon Divrande
– Coline Toullec

OSOS DE PIBRAC

– Manuel Alreme
– Nicolas Blancher
– Pierre Rivière

GRAOUGNOU 2 ADEMA

– Amaury de Rochemonteix
– Virginie Guyot
– Sophie Lagarrigue

JONQUIERES 2

– Fanny Germa
– Claude Oconte
– Ange Sanchez

MEDOC POLO TEAM

– Jean François Esnault
– Olivier Girard
– Ilona Kupp Lieck

LES HAWKS D’EOLE

– Corentin Mollard Darnaud
– Adrien Delorme
– Valentine Arnaud

ECOLE DE POLO DE COURANCES

– Aude Ehanno
– Aurelien Mouton
– Axel Delaye

CHAVILLE 2

– Franck Mac Carthy
– Christophe Paris
– Hervé Jouanno

GIF 2

– Beatrice Couairon
– Martin Couairon
– Xavier Delahayes

OPEN 3

UCPA DES CHATERAINES

– Hélène Chapuis
– Denis Renault
– Laurence Chevreul Valentin

MOLIERES TECHNICITE 2

– Lucile Raspaud
– Alice Gimel
– Camille Tauzier

BANDIDAS DE PIBRAC

– Lydie Corrihons
– Alexandra Flament
– Myrtil Rolin

CHATENAY 3

– Lila Guerin
– Thibault Pejoan
– Laetitia Marie

LES AMAZONES D’EOLE

– Celie Chieze
– Delphine Montret
– Marielle Emonet

LES GRECS D’APREMONT

– Louis Watel
– Eugénie Sananes
– Alexandra Giovanidis

LES COYOTES D’EOLE

– Patrick Despesse
– Claude Lang
– Dominique Roche

CHAVILLE 3

– Sebastien Bossard
– Stanislas Rochette
– Marion Oudin

JONQUIERES 3

– Audrey Fabre
– Edme Nefida
– Damien Le Pennec


RESULTS

CATEGORY OPEN ELITE

Congratulations to Chatenay 1, champion of its category!
23/05
Chatenay 1 VS. Les Black Devils d’Eole : 3 – 0.
Chatenay 1 VS. Les Mol Chav Apre : 3 – 0.
Reden Elite VS. Les Mol Chav Apre : 3 – 1.
Reden Elite VS. Les Black Devils d’Eole : 6 – 1.

24/05
Les Black Devils d’Eole VS. Les Mol Chav Apre : 3 – 1.
Reden Elite VS. Chatenay 1 : 1 – 0.
Reden Elite VS. Les Mol Chav Apre : 2 – 1.
Chatenay 1 VS. Les Black Devils d’Eole : 1 – 0.

25/05
Petite Finale Aller
Les Black Devils d’Eole VS. Les Mol Chav Apre : 4 – 0.
Petite Finale Retour
Les Black Devils d’Eole VS. Les Mol Chav Apre : 3 – 0.
Finale Aller
Chatenay 1 VS. Reden Elite : 2 – 0.
Finale Retour
Chatenay 1 VS. 0 : 1 – 0.

CATEGORY OPEN 1

Congratulations to Apremont 1, champion of its category!
23/05
Chatenay 2 VS. Motus Team : 3 – 0.
Les Vicrcas d’Eole VS. Gif 1 : 2 – 0.
Les Matsudas d’Eole VS. Motus Team : 2 – 0.
Les Vicrocas d’Eole VS. Gif 3 : 0 – 0.
Graougnou 1 Adema VS. Les Matsudas d’Eole : 3 – 0.
Chaville 1 VS. Gif 3 : 2 – 0.
Apremont 1 VS. Graougnou 1 Adema : 3 – 1.
Jonquières 1 VS. Chaville 1 : 3 – 0.
Apremont 1 VS. Apremont 2 : 2 – 1.
Jonquières 1 VS. Les Squales d’Eole : 1 – 1.
Chatenay 2 VS. Apremont 2 : 4 – 0.
Les Squales d’Eole VS. Gif 1 : 2 – 0.

24/05
Chatenay 2 VS. Les Vicrocas d’Eole : 2 – 1.
Les Matsudas d’Eole VS. Gif 1 : 4 – 0.
Gif 3 VS. Motus Team : 2 – 1.
Les Vicrocas d’Eole VS. Graougnou 1 Adema : 0 – 0.
Les Matsudas d’Eole VS. Chaville 1 : 3 – 0.
Apremont 1 VS. Gif 3 : 4 – 0.
Graougnou 1 Adema VS. Jonquières 1 : 1 – 1.
Apremont 2 VS. Chaville 1 : 3 – 1.
Apremont 1 VS. Les Squales d’Eole : 1 – 1.
Jonquières 1 VS. Chatenay 2 : 1 – 0.
Apremont 2 VS. Gif 1 : 2 – 2.
Les Squales d’Eole VS. Motus Team : 4 – 1.

25/05
Chaville 1 VS. Gif 1 : 1 – 1.
Motus Team VS. Gif 1 : 1 – 0.
Chaville 1 VS. Motus Team : 3 – 1.
Les Vicrocas d’Eole VS. Apremont 2 : 1 – 0.
Les Vicrocas d’Eole VS. Gif 3 : 3 – 0.
Apremont 2 VS. Gif 3 : 1 – 0.
Jonquières 1 VS. Graougnou 1 Adema : 4 – 1.
Jonquières 1 VS. Graougnou 1 Adema : 2 – 0.
Petite Finale Aller
Les Matsudas d’Eole VS. Les Squales d’Eole : 1 – 1.
Petite Finale Retour
Les Matsudas d’Eole VS Les Squales d’Eole : 6 – 1.
Finale Aller
Apremont 1 VS. Chatenay 2 : 4 – 2.
Finale Retour
Apremont 1 VS. Chatenay 2 : 1 – 0.

CATEGORY OPEN 2

23/05
Reden Open VS. Les Kiwinners : 1 – 0.
Osos de Pibrac VS. Molières Technicite 1 : 1 – 0.
Les Kiwinners VS. Graougnou 2 Adema : 1 – 1.
Osos de Pibrac VS. Jonquières 2 : 1 – 1.
Medoc Polo Team VS. Graougnou 2 Adema : 2 – 1.
Les Hawks d’Eole VS. Jonquières 2 : 4 – 1.
Ecole de Polo de Courances VS. Medoc Polo Team : 1 – 0.
Les Hawks d’Eole VS. Chaville 2 : 1 – 1.
Ecole de Polo de Courances VS. Gif 2 : 2 – 1.
Reden Open VS. Chaville 2 : 1 – 0.
Molières Technicite 1 VS. Gif 2 : 2 – 0.

24/05
Osos de Pibrac VS. Reden Open : 1 – 0.
Molières Technicite 1 VS. Graougnou 2 Adema : 2 – 1.
Les Kiwinners VS. Jonquières 2 : 1 – 0.
Osos de Pibrac VS. Medoc Polo Team : 1 – 1.
Graougnou 2 Adema VS. Les Hawks d’Eole : 1 – 1.
Ecole de Polo de Courances VS. Jonquières 2 : 5 – 0.
Medoc Polo team VS. Chaville 2 : 2 – 0.
Les Hawks d’Eole VS. Gif 2 : 2 – 0.
Reden Open VS. Ecole de Polo de Courances : 1 – 0.
Molières Technicite 1 VS. Chaville 2 : 3 – 0.
Les Kiwinners VS. Gif 2 : 1 – 0.

25/05
Jonquières 2 VS. Chaville 2 : 1 – 0.
Les Kiwinners VS. Graougnou 2 Adema : 2 – 2.
Les Kiwinners VS. Graougnou 2 Adema : 1 – 0.
Reden Open VS. Medoc Polo Team : 3 – 0.
Reden Open VS. Medoc Polo Team : 1 – 1.

CATEGORY OPEN 3

Congratulations to Chatenay 3, champion of its category!
23/05
Molières Technicite 2 VS. UCPA des Chanteraines : 2 – 1.
Chatenay 3 VS. Bandidas de Pibrac : 4 – 0.
Les Amazones d’Eole VS. Molières Technicite 2 : 2 – 1.
Les Grecs d’Apremont VS. Chatenay 3 : 1 – 1.
Les Coyotes d’Eole VS. Les AMazones d’Eole : 2 – 0.
Chaville 3 VS. Les Grecs d’Apremont : 3 – 0.
Les Coyotes d’Apremont VS. Jonquières 3 : 3 – 3.
Chaville 3 VS. UCPA des Chanteraines : 3 – 0.
Jonquières 3 VS. Bandidas de Pibrac : 2 – 0.

24/05
Chatenay 3 VS. UCPA des Chanteraines : 5 – 0.
Les Amazones d’Eole VS. Bandidas de Pibrac : 3 – 0.
Molières Technicite 2 VS. Les Grecs d’Apremont : 2 – 2.
Chatenay 3 VS. Les Coyotes d’Eole : 3 – 0.
Chaville 3 VS. Les Amazones d’Eole : 2 – 1.
Les Grecs d’Apremont VS. Jonquières 3 : 1 – 0.
Les Coyotes d’Eole VS. UCPA des Chanteraines : 1 – 1.
Chaville 3 VS. Bandidas de Pibrac : 4 – 0.
Jonquières 3 VS. Molières Technicite 2 : 2 – 1.

25/05
Molières Technicite 2 VS. UCPA des Chanteraines : 0 – 0.
UCPA des Chanteraines VS. Bandidas de Pibrac : 1 – 1.
Molières Technicite 2 VS. Bandidas de Pibrac : 3 – 0.
Les Coyotes d’Eole VS. Les Grecs d’Apremont : 3 – 1.
Les Grecs d’Apremont VS. Les Coyotes d’Eole : 2 – 1.
Petite Finale Aller
Les Amazones d’Eole VS. Jonquières 3 : 2 – 0.
Petite Finale Retour
Les Amazones d’Eole VS. Jonquières 3 : 3 – 1.
Finale Aller
Chatenay 3 VS. Chaville 3 : 2 – 0.
Finale Retour
Chaville 3 VS. Chatenay 3 : 2 – 1.

Comments are closed.